Church Entrance

Sunday School Classes
Small groups for all ages to Connect and Serve.

For more information about Sunday School or specific classes, please contact:

Rodney Hawkins, Associate/Discipleship Pastor
rodney@fbcpulaski.com
(931) 363-3584

 

Preschool
Babies through 5 years old
Children
Kindergarten through Sixth grade
Youth
Seventh grade through Twelfth grade
Adult I
Classes for singles, newly married couples, and couples with young children
Adult II
Classes for single parents, married couples, and couples with older children through college-aged
Adult III
Classes for empty-nesters and retirees
Adult IV
Classes for senior adults
Adult V
Unique classes

 

 

Click on the title of a section's description to open a list of what classes are available in that section.

Preschool Classes

Nursery
Teachers: Tina Wilson & Sherry Yokely
Toddlers
Teachers: Ryan & Jennifer Brindley
Two Year Olds
Teachers: Lee Sumners & Melinda Malone
Three Year Olds
Teachers: Mary Susan & Mary Lauren Upchurch

Four & Five Year Olds
Teachers: Blanche Hochett & Savannah Shelton

Children's Classes

Kindergarten
Teachers: Carolyn Shelton & Oneita White
First Grade
Teachers: Daniel & Wendy Haney
Second Grade
Teachers: Caitlin Augustin & Tammy Haney
Third Grade
Teachers: Anthony & Candida Davis
Fourth Grade
Teachers: Anna Claire Casey & Beth Mize
Fifth & SIxth Grade
Teachers: Chrissy Hood

Youth Classes

Seventh & Eighth Grade
Teachers: Rob Augustin & Dustin Toone
Ninth & Tenth Grade
Teachers: Nancy Rose & Evelyn Shelton

Eleventh & Twelfth Grade
Teachers: Shannon Porter

Adult I Classes

Ekklesia (college-aged)
Teachers: Rodney & Jennifer Hawkins
Fearless 1:7 (co-ed)
Teachers: Dillon Manies & Peyton Newton

Works in Progress (co-ed)
Teachers: Chip Rose

Adult II Classes

Andrew (co-ed)
Teachers: David & Ally Mitchell
Barnabas (co-ed)
Teachers: Billy McFadden
Harvesters (co-ed)
Teachers: Mike & Charleen Childress
Men's Class (men)
Teachers: Mike Powell

Truth (co-ed)
Teachers: Bob Peoples

Unworthy Servants (co-ed)
Teachers: Chuck Johnston

Upper Room (co-ed)
Teachers: Tim Underwood & Brant Harwell
Women's Class (women)
Teachers: Melissa Neal

Adult III Classes

Agape (co-ed)
Teachers: Bud Guinn
Bible Explorers (co-ed)
Teachers: Benny & Brenda Anders
Good News (co-ed)
Teachers: David Gardner
Ruth (women)
Teachers: Martha Pierson

Sonshine (co-ed)
Teachers: Jerry Yant

Adult IV Classes

Character Builders (men)
Teachers: Gene Holt
Gleaners (women)
Teachers: George Ogea

Joyful Workers (women)
Teachers: Bill Foster

Adult V Classes

First Step (co-ed)
Teachers: David Neal
NHC Nursing Home
Teachers: Penny Phillips & Kathy Henry

Hewitt House Assisted Living
Teachers: Garland Moore